Vlastníci pseudo-vedeckých webov: Ako dokážete večer zaspať?

Autor: Martin Tříska | 10.11.2013 o 12:10 | (upravené 11.11.2013 o 6:10) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  424x

Dnešný internet je plný kvázi-vedeckých portálov a diskusií. Bohužial, vo väčšine prípadov ich obsah nemá s vedou nič spoločné. Často ide o weby plné dezinformacií a nezmyslov, ktoré sa však vďaka sociálnym sieťam šíria rýchlejšie ako lesný požiar na konci suchého leta. Dúfam, že tento blog bude jedna kvapka, ktorá ho pomôže hasiť.

Otvorený list všetkým vlastníkom pseudo-vedeckých pseudo-medicínskych portálov ako www.badatel.sk.

 

Milí liečitelia,

prosím prezraďte mi jednu vec: Ako dokážete večer zaspať, keď ľuďom na Vašich weboch odporúčate ako liek na rakovinu vitamín B17 (viď tu)? Keď na AIDS predpisujete "protirakovinovú liečbu (hlavne na detoxikáciu v podobe disciplinovanej protiparazitnej diéty, prírodných a vysokopotenciálnych stimulátotov imunity, výživu a pod.)"(viď tu).
Podnadpis menovaného článku znie :"AIDS – Syndróm získaného zlýhania imunity" za čím autor hneď konšpiratívne dodáva:"Odborný názov, že? Komplikovaný tak, aby tomu bežný smrteľník nerozumel." Tu pre vás mám iba jeden odkaz: práve tento termín je celkom dobre zrozumiteľný pre každého. Máte však pravdu v jednom - v medicíne a vo vede ako takej sa často vyskytujú zložité termíny. Nie je to však pre to, aby sme odradili laikov, ktorí sa snažia porozumieť. Je to jednoducho preto, že veda je holt zložitá a občas vyžaduje presnú terminológiu.

Naozaj si neuvedomujete, ako ubližujete ľuďom, ktorí tým Vašim bludom veria?

Vyššie uvedené sú iba príklady nespočetných blbostí, ktorými na svojich portáloch kŕmite chorých ľudí! Pacientov! Uvedomujete si, že ťažko chorí ľudia sú často natoľko zúfalí, že uveria hocičomu?

Prečo na portáli Badatel.sk nie je jediné meno zodpovedného autora? Žeby preto, že články tam uverejňuje nekompetentný človek bez akéhokoľvek relevantného vzdelania?

Prečo na menovanom portáli nie je žiadne tvrdenie podložené citáciou zdroja? Žeby preto, že sú články bezrozumovým nekritickým opisom/prekladom zahraničných pseudo-medicínskych bulvárov?

Predpokladám, že vždy, keď si na vašom obľúbenom serveri www.cancer_was_engineered_by_CIA.com* prečítate ďaľšiu zaručenú pravdu o medicíne, hneď máte nutkanie ju preložiť do slovenčiny, aby to náhodou neuniklo nešťastlivcom, ktorí nehovoria po anglicky. Prosím, bojujte s týmto nutkaním. Nájdite si koníčka, pri ktorom budete menej nebezpeční spoločnosti.

 

A prosím, nechajte lekárov a výskumníkov robiť svoju prácu.

*satirická vymyslená adresa

Otvorený list čitateľom pseudo-medicínskych portálov:

Milí čitatelia,

váš hlad po informáciách je super vlastnosť. Prosím rozumejte, nechcem Vám vyhovárať štúdium závažných tém, ako je prevencia a liečba rakoviny a podobné. Chcem Vám však poradiť: Nezabíjajte čas so všetkým, čo niekto napíše - dobre vážte zdroje.

Možno dobrým pravidlom by bolo pri každom článku kriticky zvážiť:

  1. Čo hovorí na obsah článku zdravý rozum?
  2. Kto je autorom článku?
  3. Čím podkladá svoje tvrdenia? Sú v čláku jasné odkazy na zdoje informácií? Aké zdroje autor používa?
  4. Ako sú tieto tvrdenia prijaté odbornou verejnosťou?

Ak si nájdete 15min času, pozrite si túto predánšku (Battling bad science) na www.ted.com prednáška je dostupná s českými titulkami. Vo všeobecnosti prednášky na spomínanom serveri sú na vysokej úrovni a pritom stráviteľné pre bežného človeka.

Ak sa naozaj chcete dozvedieť o stravovacích návykoch, ktoré môžu prispieť k prevencii proti rakovine, nájdite si 20min a pozrite si túto prednášku (Can we eat to starve cancer?) opäť sú dostupné české titulky. No a vy všetci, ktorí nemáte problém s angličtinou, internet je plný hodnotných informácií. Stačí správne voliť svoje zdroje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?